Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Alaptechnikák
 
Linkek
 
Hangszerismeret
 
Akkordok
 
Kottaismeret
 
Ritmika
 
Rock és blues technikák
 
Hányan vagyunk?
Indulás: 2006-02-22
 
Akkordbontás

Akkordbontás

Bevezető

Egy dal jellegét, karakterét sokszor határozza meg az akkordokban lévő hangok különféle bontogatása. Vagyis az akkordok hangjait nem csak egyszerre szólaltathatjuk meg, hanem külön-külön, egymás után, összecsengetve őket. A hangok sorrendisége és ritmikája teszi változatossá az akkordbontást. Sokszor a rendkívül egyszerű ritmika mellé egyszerű sorrendiség is párosul, mint pl. a Felkelő Nap Háza, Coming Home (Scorpions), ismert akkord riffjeiben.

Megismerheted ebben a leckében a pontos és biztos akkordbontás mozdulatait és megtanulhatod érezni a húrokat. Egyszerű, de jól hangzó bontásvariációkat tanulhatsz meg és lekövetheted, hogy miként válik bonyolultabbá a kíséret a sorrend és a ritmika változtatásával. Dinamikai tanácsokat kapsz a leckében, amitől igazán változatossá és zeneiessé válik a játékod, megalapozva ezzel az önálló és a zenekari munkádat. Megismerhetsz még egy, a bontásoknál alkalmazható, akkordváltást könnyítő trükköt is.

 

Lecke

1. Fogd a pengetőt akkordbontás pozícióba (lásd A pengetés alapjai lecke).
2. Fogd le a D dúr alapakkordot.



3. Pengesd sorba a hangjait (D, A, D, Fisz) váltott (le-föl) pengetéssel úgy, hogy hagyd összecsengeni (egymásba szólni) a hangokat. A jobb kéz gyűrűs és kisujja lazán támasszon a gitáron, mert ez lesz a viszonyítási pont. Ehhez a ponthoz méred be a húrok helyzetét. Az első lepengetés után ugyanazzal a mozdulattal haladj túl a következő húron, mert az rögtön fölfelé lesz megpengetve. Ha ezt nem teszed meg, darabos és pontatlan lesz a játékod és sokat fogsz hibázni.
4. Gyakorold ki az öt húros akkordbontást. Fogd le az A dúrt (A, E, A, Cisz, E) és bontsd fölfelé majd visszafelé a hangjait.



5. Tanuld meg a hat húros akkord bontását. Fogd le az E dúrt (E, H, E, Gisz, H, E) és pengesd váltott pengetéssel fölfelé és vissza.



6. Az akkordbontas lehetővé tesz egy akkordváltást megkönnyítő trükköt, amit még profi gitárosok is használnak. Trükk: Ne a teljes akkordot fogd meg, hanem csak azt a hangot, ami éppen a bontásban következik, azzal az ujjaddal, ami az akkord ujjrendje. Miután megpengetted, hagyd ott, hiszen annak szólnia kell a teljes bontás alatt. Ha így teszel minden egyes hanggal, mire végigpengeted a harmóniát, bal kezed már a teljes akkordot fogja. Az első akkordváltás üres húrral kezdődik, így csak dobd el az előző harmóniát, pengesd meg az A húrt és szépen, ahogy haladsz fölfelé a pengetővel egyenként pakold le az ujjaid. Ez a fajta akkordváltás nagyon leegyszerűsíti a teendőket, hiszen mindig csak egy ujjra kell koncentrálnod. Ezt a technikát csak akkordbontásoknál tudod alkalmazni. A zongoristák ugyanezt teszik a felbontás alatt, csak náluk annyival egyszerűbb, hogy nem kell lent hagyniuk az ujjaikat, hiszen a pedál lenyomásával összecsengenek a hangok.
7. A következő gyakorlatban csak a hangok bontási sorrendje változik meg, a ritmika megmarad. Ha nem találod el a húrokat a nagy ugrásoknál, állj meg és csak magát az ugrást gyakorold. Nagyon fontos, hogy ne nézd a húrokat, mert a szemed belezavarodik és nem alakul ki a húrkontroll, vagyis a húrérzet. A különböző ugrásokat csak akkor fogod érezni, ha nem nézed a húrokat. Bármilyen furcsának is tűnik ez a kérés, most csak fogadd el és gyakorolj így. Inkább tapogass, keresgélj, ne bízd a szemedre. Képzeld el, hogy a vak zongoristák ennél sokkal nagyobb ugrásokat viszonyítási pont nélkül, mozogva, dülöngélve is eltalálnak. Érzik a klaviatúrát (billentyűzetet). Tanuld meg ezt az apró távolságot te is érezni.
8. Változhat a ritmika is a bontás alatt:
9. Az egyszerű ritmikájú akkordbontás is szólhat bonyolultan, ha a hangokat különböző hangerővel pengeted meg. Ezzel a dinamikai megoldással erős karaktert és mélységet adhatsz a zenédnek. Fogd le az A moll, majd az E7-es akkordot. Pengesd úgy, hogy háromféle hangerőt játssz. Számozzuk be a hangerőket:

1. Leghangosabb

2. Halkabb

3. Egészen halk
Tanulj meg szabadon dinamikázni a bontás közben, és így zeneiessé teheted a legegyszerűbb akkordbontást is. A rockra jellegzetes akkordfűzéseket és bontásokat tanulhatsz a Rock riffek 1., Rock riffek 2., Rock riffek 3. és a Rock riffek 4. leckékben.

 
A
 
B
 
C
 
D
 
E
 
F
 
G
 
H
 
I
 
J
 
K
 
L
 
M
 
N
 
O
 
P
 
Q
 
R
 
S
 
T
 
U
 
V/W
 
Z
 
#
 
Solo gitár