Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Alaptechnikák
 
Linkek
 
Hangszerismeret
 
Akkordok
 
Kottaismeret
 
Ritmika
 
Rock és blues technikák
 
Hányan vagyunk?
Indulás: 2006-02-22
 
Gitártartás

Gitártartás

Bevezető

Egy hangszer formájának mindig idomulnia kell az ember alakjához. Ha a hangszer készítője nem gondol erre, a nehéz tartás vagy az ergonómiai szabályok figyelmen kívül hagyása miatt nem lesz sikeres a konstrukciója. Azonban hibába tökéletesen tervezett a hangszer, ha azt nem jól fogjuk meg és rosszul tartva próbálunk rajta játszani. Rengeteg jó tartás van és ugyanannyi rossz is. A helytelen tartás technikai nehézségeket, fájdalmat (nem lelki, hanem testi, bár ha nem tudsz miatta gyakorolni, még lelki is lehet), sőt, komoly ízületi betegségeket és elváltozásokat is okozhat. Ha jól tartod a hangszert, akkor az kényelmessé, kezelhetővé válik és nem lesz káros az egészségedre. Foghatod a hangszert alacsonyan, magasan, előre vagy hátra döntve, fektetheted a térdedre vagy teheted a földre és játszhatsz vele lábbal (Magyarországon van ilyen is), de a kezdő korszakodban ismerd meg a „természetes” alaptartást. Indulj ki ebből és ha már beindult benned a zene, tartsd, ahogy akarod.

Ebben a leckében megismerheted a rock, jazz és klasszikus gitártartásokat és megtudhatod, melyiknek mi az előnye és hátránya. Tanácsokat kapsz a gyakorló tartásra, hogy minél többet tudjál gond nélkül a hangszered mellett ülni.

 

Lecke

Gyakorló tartás (elektromos gitár)

1. Helyezd a képen látható pozícióba a gitárt. Húzd magadhoz a hangszert és találd meg az egyensúlyát. Egyenesen ülj és próbáld leereszteni a vállad.

2. A jobb kezed alkarja a gitár lecsapott részén pihenjen. A hangszert ezzel a fogással rögzítjük. A gitár nyakát ne húzd túl közel, de ne is nyomd el nagyon magadtól és mutasson kissé fölfelé. Bal kéz tartása összetettebb, ezért azzal külön a Kéztartás című leckében foglalkozunk. Nagyon fontos, hogy a jobb vállad le legyen eresztve, mert a lapockád fölötti izom a rossz tartás végett állandó feszítés alatt van és később ez nagyon erős fájdalmat okozhat (saját tapasztalat). A jobb kéz tehát természetes tartásban készüljön a pengetésre. Ezzel a hangszertartással órákig tudsz majd gyakorolni és nem erednek belőle technikai nehézségek, akadályok.

A következő képeken a toplistás rossz tartásokat láthatod. Némelyik nevetséges, de amikor a diákjaim elfeledkeznek magukról (ha hagyom), sokszor lebuknak az otthonról hozott gátlástalan testtartásokkal. És fölteszik az ártatlan kérdést: „Nem tudom, miért nem megy, pedig annyit gyakoroltam...”

Álló tartás (elektromos gitár)

Szinte semmiben nem különbözik az ülő tartástól. A pánt állítható, így te szabályozod a hangszer magasságát, így az ülőhelyzetben bevált gitár pozíciót, ha akarod, megtarthatod. A gitár magassága hatással van a bal kéz tartásra is, így el kell döntened, hogy az a játékstílus, amit kedvelsz, vagy a dal, amit éppen játszol, megoldható-e azzal a beállítással, amit éppen használsz.
Rá fogsz jönni, hogy a túl mély, vagány gitártartás nem támogatja a széles játékmódokat (lásd Kéztartás lecke), hiszen a bal kéz nagyon alacsonyan van és így nem képes nagy távolságokat kijátszani.
Ezt a tartást inkább egyszerű fogásokhoz (általában rockban) használják. A gitárnyak felemelésével egy picit szélesebb fogásokat is ki tudsz játszani, de így a pengetési módok változnak nem túl szerencsés irányba.
A jazz gitárosok nem véletlenül tartják feljebb a hangszerüket, hiszen a tág fekvésű akkordok a bal kezet magasabbra kényszerítik.

Klasszikus tartás

Talán ez az egyik legtermészetesebb hangszertartás, amit a klasszikus zene bal kéz munkák erősen indokol is. A gitár nyakát a legegyszerűbb módon tudjuk elérni és a pengető kéz is gond nélkül a húrok felett várakozik. Olyan ez a tartás, mintha csak lazán gesztikulálnánk és egy bizonyos pozícióban megállítanánk a kezeinket majd az ölünkbe helyeznénk egy gitárt.
Hogy a hangszer igazodjon ehhez a természetes kéztartáshoz, a bal lábat lábzsámollyal kell megemelni és ez tartja majd kellő magasságra a hangszert. A különböző irányú mozgások megakadályozására a két lábra csúszásgátló bőr is kerülhet.
Kacifántosnak tűnik ez a gitártartás, de ha kipróbálod, előbb-utóbb rájössz, hogy a legemberbarátibb hangszertartás. Az alábbi képeken a klasszikus és elektromos gitártartást láthatod hangszer nélkül.

 
A
 
B
 
C
 
D
 
E
 
F
 
G
 
H
 
I
 
J
 
K
 
L
 
M
 
N
 
O
 
P
 
Q
 
R
 
S
 
T
 
U
 
V/W
 
Z
 
#
 
Solo gitár