Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Alaptechnikák
 
Linkek
 
Hangszerismeret
 
Akkordok
 
Kottaismeret
 
Ritmika
 
Rock és blues technikák
 
Hányan vagyunk?
Indulás: 2006-02-22
 
Húrfojtás

Húrfojtás

Bevezető

Minden szabadon zengő hangszeren való játéknál nagy gondot kell fordítani a szabadon maradt húrok fojtására. Azok a húrok, melyeken éppen nem játszunk, búgnak, zengenek játék közben és nem kívánatos hangzást eredményeznek. Gondoskodni kell tehát az oda nem való hangok elnémításáról. A szabadon zengő hangszerből minden gond nélkül ki tudsz csikarni valamilyen, a hangszerre jellemző hangot. Ezek a kordofon, vagyis húros és membrafon, azaz membránnal megszólaló ütős hangszerek, dobok. Nézzünk néhány példát, hogyan is történik a különböző hangszereknél a fojtás. A zongora bonyolult ütő és fojtó mechanikával van ellátva, ezért a muzsikusnak nem kell a némítással foglalkoznia. Ha felengedi a billentyűt, elnémul a hang. Dobok: Ha nem kívánt a hosszú lecsengésű dobhang, akkor azt különböző módokkal oldják meg a dobosok. Fojtógyűrű a bőrön, papírzsebkendő a bőrre ragasztva, hangolással való fojtás, pokróc a lábdobban és kézzel való dempfelés. A cintányérok (idiofon) nem kívánt csengéseit is lehet csillapítani a különböző helyekre ragasztott szigetelőszalaggal. Valamint sokszor látjuk a dobosoktól, hogy a beütőcint (crash) kézzel némítják el. Ha mindezt figyelmen kívül hagyjuk (mint ahogy az amatőr zenekarokban), bong, búg és cseng minden, és kihámozhatatlanná válik a közlendő muzsika. A pengetős hangszereknél sajnos lényegesebben bonyolultabb létrehozni a némításokat, hiszen erről minden pillanatban a hangszert kezelőnek kell gondoskodnia. Meg is keseríti ez a tanuló éveket, hiszen ahelyett, hogy játszanánk, meg kell tanulni „nem játszani”. Van egy-két trükk ugyan, amivel levehetünk némi súlyt a vállunkról (a leckében szó lesz ezekről is), de nem úszhatjuk meg a valódi fojtások begyakorlását (sajnos).

Ebben a leckében megtanulhatod, hogyan fojtsunk jobb és bal kézzel és miként alkalmazzuk ezeket játék közben. Kiderül az is a leckéből, hogy a rock gitárosok hogyan tudják olyan széles, nagy mozdulattal eltalálni a megszólaltatni kívánt húrt. Valamint megismerhetsz még egy „harapós” hangindítást is, ami érdekes eleme a rock és blues szólózásnak. Rock és funky alapgyakorlatokat tanulhatsz meg, hogy később, a stílusokat elemző leckéknél már ne kelljen foglalkoznod a technikával.

 

Lecke

Fojtás jobb kézzel

1. Helyezd a tenyered alsó részét a húrokra, ezáltal az összes húr fojtva lesz.
2. Húzd fölfelé a csuklódat egészen addig, amíg a legmélyebb E húr szabaddá nem válik.
3. Pengesd meg a legmélyebb húrt úgy, hogy a pengetés után a legkisebb mozdulattal el tudd némítani a tenyered alsó részével (élével).
4. Pengesd meg a következő húrt (A), de a tenyered élét tartsd rajta az E húron, majd némítsd az A húrt is.
5. Haladj tovább a következő húrokra (D, G, H, E), de mindig némíts a pengető kezeddel.
Gyakorlat

Bal kéz fojtás

1. Fogj egy bármilyen hangot a legmélyebb E húron úgy, hogy az ujjad alsó része laposan feküdjön rá az alatta lévő húrokra (mintha barrét fognál), ezzel fojtva azokat.
2. A 2. ujjal fogd meg a következő hangot kissé laposan, de figyelj arra, hogy az 1. ujjad maradjon fojtó pozícióban. Ügyelj arra, hogy az ujjak (mivel egy hangot fognak) enyhén begörbítve legyenek és ne bicsakoljanak ki, mert azzal az alatta lévő húr is meg fog szólalni. Csak lazán, kissé behajlítva tartsd!
3. Folytasd 3. és 4. ujjal is a technikát!
4. Lépj 1. ujjal a következő húrra (A) betartva az előbb tanult fojtást, de most az E húrt tompítsd a mutatóujjad hegyével. Azaz nyugodtan lógjon túl az ujj vége a fogott hangon és érjen hozzá a fölötte lévő húrhoz (vigyázz, ne bicsakoljon ki az ujjperced).
5. Folytasd a többi ujjakkal is ugyanezt!
6. Lépj a következő húrra (D). Észre fogod venni, hogy csak az A húrt tudod a belógással fojtani és az E húr szabadon maradt. Szólózás közben ez zúgni is fog (torzítóval vagy nagy hangerőn már nagyon zavaró is lehet). Most jön tehát az előbb tanult pengető kéz fojtás. Vagyis pihenjen a tenyered alsó éle a legmélyebb húron.
7. Haladj tovább az előzőek szerint. A pengető kéz mindig két húrral odébb fojt, hiszen a fogó ujjak egyel feljebb némítanak.
Gyakorlat
Hogyan pengetnek olyan lazán a rock gitárosok és hogy tudnak becélozni egy húrt olyan pontosan? A válasz: sehogyan! Mert ezt csak a fojtás technikával tudják létrehozni.
1. Fogj le egy bármilyen hangot a G húron a 3. ujjaddal.
2. A mutatóujjad laposan feküdjön végig a húrokon és fojtsa azokat!
3. Bátran pengesd meg az összes húrt. Ha mindent jól csináltál, akkor csak egyetlen húr fog szólni, az, amit lefogsz. Ha más hang is megszólalt, akkor vagy szabadon hagytál húrokat vagy túlságosan lenyomtad az 1. ujjad, vagyis barrézol.
4. Próbáld ki ugyanezt kvint fogásokkal is!

Üres húrok játék közbeni fojtása

Sokszor pengetünk fogott hang vagy üres húr után üres húrt, mert az adott zenei stílus ezt kívánja. Pillanatok alatt gondoskodnunk kell a némításról, hogy ne csengjen össze a két hang, hiszen ilyenkor a bal kéz nem tud fojtani.
1. Pengesd meg a legmélyebb húrt (E) lefelé és hagyd zengeni.
2. Pengesd meg az A húrt felfelé úgy, hogy a pengetés pillanatában érjen hozzá a jobb hüvelykujjad (anélkül, hogy módosítanád a pengető tartását) belső része az E húrhoz. Nagyon fontos, hogy a némítás a pengetés pillanatában történjen!
3. Ugyanezt próbáld meg, hogy fölfelé kezded a pengetést, majd az A húrt lefelé szólaltatod meg.
A fogott hang után, üres húr pengetésnél hasonlóan járj el:
1. Fogj egy hangot a legmélyebb húron és pengesd meg.
2. Pengesd meg a következő (A) húrt úgy, hogy némítasz a jobb hüvelykujjaddal a pengetés pillanatában és azonnal elengeded a bal kéz ujjával fogott hangot.

Ritkán használt fojtási trükkök

Az arpeggio és tapping szólók közben a felső húrlábhoz a nyakra húzott hajgumi nagyon jó szolgálatot tehet.
Bonyolultabb funky kíséretek közben az első bund fölé a húrok közé fűzött papír zsebkendő is gyönyörűen vigyáz a nem kívánatos hangokra. Ezeket a megoldásokat stúdiófelvételeknél szokták (titokban) alkalmazni.

„Harapós hangindítás”

1. Fogj egy bármilyen hangot a H húron kisujjal.
2. Fojts mutató (1.) ujjal és jobb kéz éllel is.
3. Szántsd végig az A, D, G, H húrokat a pengetővel (csak lefelé pengetve), de ne túl gyorsan. Ezzel a technikával a hang előtt egy erős, kattogós, harapós hang jön létre (kakofónia). A harapós indítás egy vagy akár öt fojtott húron is szólhat.

Rock és funky gyakorlatok

A fojtást X-el jelöljük. Ha ezt látod, a bal kezed ujjaival fojtsd mind a hat húrt és közben bátran le és föl pengesd a némított húrokat.

Akkord fojtás jobb kézzel

1. Fogd meg a C dúr alapakkordot.
2. Pengesd meg, de ne vidd nagyon mélyre a csuklódat.
3. A pengetés után a tenyered élével némítsd el az összes húrt.

Lüktetés fojtással

1. Fogd le az E dúr akkordot.
2. Pengesd meg úgy a húrokat, hogy a tenyered alsó része (ami a lefelé pengetés mozdulata közben a pengető előtt jár) érjen hozzá a húrokhoz, hogy a pengető ne tudja megszólaltatni azokat. Ne módosuljon a pengetési mozdulat a fojtás miatt. Csak abban különbözik ez a technika egy sima pengetéstől, hogy a tenyered alsó fele végigcsúszik a húrokon és ezzel lefojtja azokat. A fojtást X-el jelöljük. A technika elsajátítása után akkordkíséret fajtákat tanulhatsz meg az Az akkordritmizáció alapjai leckében.
Gyakorlat
Transzponáld az E dúrt a második és a negyedik fekvésbe (lásd Transzponálás lecke) úgy, hogy nem barrézol (lásd Barré lecke). Számolj hangosan a nyolcadokra (lásd Alapritmusok és szünetek lecke), és kettő-négyre, vagyis a "ke" és a "né" szótagra használd a fojtás technikát.

Megpengetett fojtott hangok bal kézzel

1. Fogd le az E dúr akkordot.
2. Pengesd meg simán, lefelé és hagyd lent a csuklódat.
3. Engedd föl a bundokról a fogott húrokat (ujjaidat ne emeld fel a húrokról) és laposan, de a fogást megtartva fektesd le az ujjaidat az üres húrokra. A mély E húrhoz érj hozzá alulról a középső ujjaddal (2. ujj), vagy fölülről a hüvelykujjaddal.
Gyakorlat

 
A
 
B
 
C
 
D
 
E
 
F
 
G
 
H
 
I
 
J
 
K
 
L
 
M
 
N
 
O
 
P
 
Q
 
R
 
S
 
T
 
U
 
V/W
 
Z
 
#
 
Solo gitár