Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Alaptechnikák
 
Linkek
 
Hangszerismeret
 
Akkordok
 
Kottaismeret
 
Ritmika
 
Rock és blues technikák
 
Hányan vagyunk?
Indulás: 2006-02-22
 
Kakofon és felhangos pengetések

Kakofon és felhangos pengetések

Bevezető

Az alappengetés megtanulása után jó néhány érdekes húrmegszólaltatás vár még rád. Rendkívül sokféleképpen lehet hangokat kicsalni a húrokból. Sokan úgy gondolják, hogy a „jó” gitárhangot az erősítő és a hangszer állítja elő. Sajnos ez nem egészen így van. Ugyanaz a gitár, effekt és erősítő összeállítás különböző hangot produkál más-más gitáros kezében, vagyis mind a két kéz nagy szerepet játszik a gitár hangszínében. A hang a pengetésre születik, így hát a hangkép itt alakul ki legelőször. De vajon milyen a jó pengetés? Ez attól függ, hogy éppen milyen stílust játszol vagy milyen hangkép tetszik neked a legjobban. Sokféleképpen pengethetsz. Erősen, gyengéden, körülbelül, koszosan (kakofon), ímmel-ámmal, lassan vagy gyorsan, felhangosan, különböző technikával, újjal vagy körömmel. Te döntesz a hangzásod felől. Még a pengető anyaga is sokféle lehet (Brayen May pl. érmével penget). Ismerd meg a pengetések fajtáit, amiből válogathatsz a zenéléseid során!

Ebben a leckében számos pengetésfajtát tanulhatsz meg (kakofon, csattogós). Megtanulhatod, hogy a különféle hangzású pengetéseket hol érdemes és ajánlatos használni, és kiderül az is, hogy miért fontos a koszos pengetés. Megtudhatod a leckéből azt is, hogy egyetlen fogott vagy üres húros hangból hogyan lehet előcsalni a sípolós hangokat.

 

Lecke

Ha a pengetőtartást módosítod az itt leírtak szerint, akkor egy kaparós, koszos megszólaltatást fogsz létrehozni. Hajlítsd be enyhén a hüvelykujjadat.
Ezáltal a pengető lapja nem merőleges a húrra, hanem egy kis szöget zár be azzal. Pengetés közben a húr reszeli a pengetőt és ez adja ki a koszos hangzást. Blues és rock szólóknál, kíséreteknél szinte nélkülözhetetlen ez a hangindítási technika. A pengető elforgatásával te állítod a tiszta hang és a kaparó hang arányát. Próbálgasd és figyeld a kakofóniát. A füled és a jó ízlésed szab csak határt, hogy milyen hangképet csalsz ki a hangszeredből.

Gyakorlat

Üveghangok megszólaltatása, felhangok

A felhangokat a gitáron jobb és bal kézzel is meg tudod szólaltatni. Tanuljuk meg először a bal kézre vonatkozó technikát. Az üveghangok megszólaltatása itt a legérthetőbb és minden nehézség nélkül jó néhány felhang azonnal meg is fog szólalni.

1. Helyezd a bal kezed bármelyik ujját az E húron a 12. bund fölé!

2. Ne nyomd meg egy kicsit se a húrt, csak érjen hozzá az ujjad!

3. Pengesd meg a húrt és emeld le az ujjad.

Íme, egy felhang. Ha gyengén szólalt meg, elképzelhető, hogy túl későn, ha meg a sima E húrt hallod, akkor pedig túl hamar emelted le az ujjad. Az is elképzelhető, hogy hiába érintetted meg becsületesen a 12. bund fölött a húrt, nem szólal meg semmi. Ennek az az oka, hogy nincs finomhangolva a gitárod, így az üveghang nem pontosan a bund fölé esik. Tanulmányozd át a Gitárbeállítás fejezetet. A fogólap fölött rengeteg felhangot szólaltathatsz meg, melyekkel komplett szólókat vagy akkordokat játszhatsz. Ezekkel egy későbbi leckében bővebben is foglalkozunk majd.

Gyakorlat

Felhangok jobb kézzel

A technika ugyanaz, csak a külső szemlélőnek tűnik teljesen másnak. Itt már nem a nyak fölött, hanem a pengetési részen, vagyis a hangszedők fölött képezzük a felhangokat. Az érthetőség kedvéért először mégis az előző helyen, vagyis az E húron (vagy bármelyik húron) a 12. bund fölött tanuljuk meg ezt a technikát.

Fogd a pengetőt szóló tartásban. A lefelé pengetés után a pengetőt tartó hüvelykujjad alsó része pontosan a 12. bund fölött érintse meg a felhang helyét majd azonnal a lepengetés mozdulatával haladjon tovább.

Ugyanaz a felhang szólal meg, mint az előző technikánál, csak most egy kézzel. Miután kigyakoroltad a 12. bund fölött a technikát, húzd vissza a pengető kezed a hangszedők fölé és kezd el keresni a sípolós hangokat a húrokon. Haladj milliméterről milliméterre, betartva az előbb tanultakat. Fogj meg egy hangot (a G húron a C-t) és pásztázz türelmesen a pengető kezeddel.
A felhangok pontos helyét megkeresheted a bal kéz mutatóujjával is úgy, hogy azt a húrra téve csúsztatgatod és közben folyamatosan pengetsz.
A rock szólózás alapvetően megköveteli ezeknek a felhangoknak a használatát. Persze nem azt kell ezalatt érteni, hogy minden szólódban sípoltatni kell a hangokat, hanem azt, hogy az eredeti hang mellett halkan szólaljon meg valamelyik felhang. Ettől a hangod teltebb, színesebb lesz és ez nagyon fontos, főképpen a kitartott hangoknál. Próbálj konkrétan eltalálni az előbb megtalált felangok közül néhányat.

Csattogó pengetés

A funky zenében gyakran használt ez a hangképzés, ami blues és rock szólók közben is meg-meg jelenik, de csak mint dinamika. Vagyis néhány hang ezzel a hangképzéssel szólal meg a szólóban, érdekessé téve, színesítve azt. A csattogó hangzást a húr bundokhoz ütődése kelti, amit tulajdonképpen egy túlpengetéssel tudunk elérni. Három módon lehet ezt a fajta pengetést elérni:
1. Pengesd úgy a húrokat, hogy a pengetés iránya a gitár teste felé tartson. Tulajdonképpen egy erős ráhúzott pengetést kell csinálnod (lásd A pengetés alapjai lecke), ami egy kicsit befelé mozdítja el a húrt, így amikor az lepattan a pengetőről, vissza fog egyet ütni a bundokra és ettől csattanni fog
2. Csípd a húrt a pengető és a mutatóujjad közé, húzd fel kissé és engedd visszapattanni.
3. Egyszerűen akaszd be az ujjad a húrba, feszítsd meg (ne nagyon) és engedd el. Tanuld meg érezni, hogy mennyire kell megfeszítened a húrt, hogy a kellő hangzást elérd vele. Ha a gitárodon nagyon magasan vannak a húrok, nem elég a kis feszítés, így az a játék rovására mehet. Állítsd be optimálisan a hangszered (lásd Gitárbeállítás lecke).

Gyakorlat

 
A
 
B
 
C
 
D
 
E
 
F
 
G
 
H
 
I
 
J
 
K
 
L
 
M
 
N
 
O
 
P
 
Q
 
R
 
S
 
T
 
U
 
V/W
 
Z
 
#
 
Solo gitár