Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Alaptechnikák
 
Linkek
 
Hangszerismeret
 
Akkordok
 
Kottaismeret
 
Ritmika
 
Rock és blues technikák
 
Hányan vagyunk?
Indulás: 2006-02-22
 
Kéztartás

Kéztartás

Bevezető

Minden hangszer megkövetel egyfajta, a mindennapokban nem használt kéztartást. Kompromisszumot kell kötnünk azzal, hogy mit igényel a hangszer és nekünk mi a természetes és kényelmes. A gitár kéztartása nem sokat változott az elmúlt száz évben. A pozíciók megmaradtak, de a hangszer és az elektromos technika fejlődésével újabb és újabb fogások, tartások alakultak ki. A zenét tulajdonképpen nem érdekli, hogy hogyan tartod a kezed, ha jól megszólalnak a hangok, ha zeneiesen és ízlésesen játszol, akkor úgy fogdosod a hangszered, ahogy csak akarod. De a kezdeteknél mégis meg kell tanulnod az alaptartást, mert ez fog később a te igényeid szerint módosulni, változni, átalakulni. Rengeteg problémával jönnek hozzám gitárosok a kéztartás illetően. Nem gyorsul a kezük, fekvésváltás problémák, új stílust tanul és nem érzi jól magát technikailag, túlságosan szorít és ettől fáj a keze, nagyon rövid távokat tud csak átérni, kibicsaklik az ujja és így beleér a húrokba. Nehezen mennek az akkordfogások, merevek az ujjak, görcsben a csukló. A rossz tartás sok problémát szül. Érdemes az elején figyelni a kezeidet és megszelídíteni őket, hogy nekik is és neked is jobb legyen a zenélés.

Ebben a leckében háromféle kéztartást tanulhatsz meg és azt is megtudod, hogy melyiket hol érdemes vagy hol kell használni. A széles fogásokra tanácsokat találsz, amiből kiderül, hogy nem is olyan ördöngösség nagy távolságokat átfogni.

 

Lecke

Alapkéztartás (klasszikus)

Ez a kéztartás a középút. Ebből fogsz nyitni a szűkebb és a tágabb tartásokba. Később figyelj arra, hogy játék közben is megmaradjanak a csukló és az ujjak helyzetei. Tanulmányozd a képeket és tökéletesen utánozd le a pozíciót. A képek több szögből készültek, hogy a legkisebb részlet sem maradjon rejtve.
1. A hüvelykujj a középső ujjal van szemben.
2. Hüvelyk a nyak közepén.
3. Ujjak enyhén begörbítve és lazán. Nincs feszültség a kézben.
4. A tenyér nem ér a nyakhoz.
5. A mutatóujj töve nem érinti a fogólap szélét.
6. Az ujjak lazán, a húrok fölött (ha az ujjaid maguktól kalimpálnak, akkor még nem lazultál el).
7. Figyeld a csukló és az alkar szögét.
8. Az ujjak nem érnek össze, levegősen, szabadon állnak.
Helyezd le az ujjaidat a legmélyebb húrra úgy, hogy a négy bund mindegyikére jusson egy-egy ujj. Az érintések a bund előtt történnek. Ellenőrizd le pontról pontra, hogy módosítottál-e az alaptartáson. Ha mindent pontosan betartasz, a kisujjad és a mutatóujjad könnyedén átérik a négy bund távolságot (és még többet is). Ez még a legkisebb kezű tanítványaimnak is sikerül, hiszen ez az alaptartás. Adódhat probléma ugyan, de ne ijedj meg. Lehet, hogy elfeledkeztél valamiről vagy elkerülte valami a figyelmedet. Türelmesen kezd elölről és figyeld a fotókat. Az akkordfogásokat is ezzel a kéztartással tanuld, ahogy azt az akkordtáblázat képein is látod.

Szűk tartás

Ezt a tartást blues, rock és jazz stílusokban használjuk. Az ujjak összeérnek és egymáshoz képest mintegy távtartóként működnek. Sok blues és rock gitáros alig vagy egyáltalán nem használ széles tartást, mert nincs szüksége rá a saját zenéjében.
1. Az ujjak laposan fekszenek, fojtanak. A hüvelykujj fojtásra és fogásra áll készen.
2. Az ujjak közelebb állnak a tenyérhez, így nagyobb erőt tudnak kifejteni, ha nyújtani kell a húrokat (lásd Nyújtás lecke).
3. Az alkar és a csukló nem törik meg.
Kvint alaptartásban
Kvint szűk tartásban
Vigyázz, az akkordokat szűk tartással még ne gyakorold, mert néhány hang nem fog megszólalni!

Széles tartás

Sok gitáros fél a széles kéztartástól. Ismerd meg és barátkozz meg vele, mert akkordoknál és rock szólóknál nagyon sokszor lesz rá szükséged. Tanulj meg egy nagyon egyszerű módszert, amivel a legtöbb diákom az első bundtól a 6., sőt a 7. bundig is ki tud nyúlni.
1. Nyisd szét teljesen az ujjaidat. A mutató- és kisujjad közötti távolság így a legnagyobb. Ha egy kicsit is behajlítod az ujjaidat, ez a távolság rövidülni kezd és ez nekünk most nem jó.
2. Tedd le a kezed a lábadra, tenyérrel felfelé.
3. Döntsd rá a gitárt a tenyeredre úgy, hogy a mutatóujjad hegye valamelyik húron az első bund elé essen, a kisujjad pedig ugyanezen a húron érintsen.
4. Tapadj hozzá a fogólaphoz és döntsd vissza a gitárt, de ne változtasd meg a beállított ujjakat. Azt fogod tapasztalni, hogy a kisujjad soha nem látott távolságra kerül a mutatóujjadtól, vagyis 6-7 bundot átérsz ezzel a fogással.
Ne törődj most a testtartásoddal, mert az sajnos olyan, amilyen. Majd az is változni fog és rájössz majd, hogy nem kell leesni a székről azért, mert szétnyitottad a tenyered. Húzd magadhoz a gitárt és támassz a hüvelykujjal a nyak alján. Próbáld lefogni ezeket a hangzatokat és akkordokat széles fogással. Ha problémát érzel, akkor elfeledkeztél valamiről, így hát ne okold az adottságaidat és a képességeidet, hanem kezd elölről a módszert és nagyon figyelj.
Próbáld lefogni az alábbi két hangzatot és akkordot. Figyelj a kezed tartására és szép lassan barátkozz meg ezekkel a fogásokkal mert hamarosan használni fogod.

 
A
 
B
 
C
 
D
 
E
 
F
 
G
 
H
 
I
 
J
 
K
 
L
 
M
 
N
 
O
 
P
 
Q
 
R
 
S
 
T
 
U
 
V/W
 
Z
 
#
 
Solo gitár