Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Alaptechnikák
 
Linkek
 
Hangszerismeret
 
Akkordok
 
Kottaismeret
 
Ritmika
 
Rock és blues technikák
 
Hányan vagyunk?
Indulás: 2006-02-22
 
Vibrato

Rock és Blues alaptechnikák: Vibrato

Bevezető

Minden olyan hangszeren, ahol a muzsikus képzi a hangokat (értem ezalatt, hogy a hang születésénél közvetlen fizikai kapcsolatban van a zenész a hangforrással) rengeteg a hangszer alaphangján kívüli megszólaltatási lehetőség is létezik. A blues és a rock zene megkívánja, sőt, megköveteli a különböző utánzótechnikák használatát. A természetben vagy az éneklésben hallott hangok, hangképzések, vibratók inspirálták az zenészeket a továbblépésre, hogy a hangszeren a „nem létező hangokat” megvalósítsák. A beszédben szereplő mély és magas hangrendű magánhangzók hangképző hangszereken való visszaadása rengeteg változatot, technikát szült és nem hiszem azt, hogy ez a folyamat mára véget ért volna.

Ebben a leckében megismerheted a gitáron használatos játéktechnikák közül a Vibrato technikát és megtanulhatod ennek használatát, majd ki is próbálhatod zenei alapra.

 

Lecke

1. Fogd meg a C hangot az 1. ujjal (G húron 5. érintő).

2. Nyújtsd el a hangot (lefelé) és ereszd vissza. Ezt a mozdulatot kell egymás után elvégezned, de figyeld az ujjadat, hogy az vissza ereszti-e a hangot a helyére, mert különben hamis lesz a vibratód. A mozgás egyenletes és mindig ugyanakkora legyen. A magas E húron fölfelé nyújtva vibratózz, különben leszalad a húr a nyakról. A hangmagasság elmozdulását a nyújtás nagyságával állítod, az intenzitását pedig a tempójával.

Figyeld a gitárosok vibratóját, mekkorát nyújtanak a húron és milyen sebességgel teszik azt. Nagyon sokfélével fogsz találkozni és többek között ez az, amitől másképp szól a gitárosok kezében ugyanaz a hangszer a kitartott hangok esetében. Gyakorold ki mind a négy ujjaddal a vibrató mozdulatait. Figyelj arra, hogy először simán szólaljon meg (egyenesen) a hang, majd utána kezdd csak el a vibratót.

A vibrató hibalehetőségei csak a nem odafigyelésből eredhetnek. Kontrolláld a mozdulataidat a tanulmányaid alapján és akkor nem lehet rossz, amit csinálsz. Érdekes, hogy ez a legkönnyebb technika, mégis ezt tanulják meg a legnehezebben a diákok. Talán úgy érzik, hogy már kész is van a vibrató és már nem figyelnek többet oda rá, ami ezért szépen lassan átalakul.
A gyakorláshoz használhatsz zenei alapot is:

 
A
 
B
 
C
 
D
 
E
 
F
 
G
 
H
 
I
 
J
 
K
 
L
 
M
 
N
 
O
 
P
 
Q
 
R
 
S
 
T
 
U
 
V/W
 
Z
 
#
 
Solo gitár