Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Alaptechnikák
 
Linkek
 
Hangszerismeret
 
Akkordok
 
Kottaismeret
 
Ritmika
 
Rock és blues technikák
 
Hányan vagyunk?
Indulás: 2006-02-22
 
Gitárbeállítás

Gitárbeállítás

Bevezető

Egy hangszer használhatósága a beállításoktól függ a legjobban. Hiába a szép és drága hangszer, ha a vásárlás után kiderül, hogy nem lehet kényelmessé és tisztává (pontos hangolás), vagy egyáltalán használhatóvá tenni. Nagyon sok helyen vállalnak hangszer beállítást, de azt hiszem, mint annyi mindent, ezt is meg tudod tanulni, így az itt megspórolt pénzeket költsd inkább más dolgokra. Például kottákra, húrokra, pengetőkre, tananyagokra, vagy más, igazi szakértelmet igénylő gitárjavításokra, egyszóval fordítsd magadra.

 

Lecke

A nyak beállítása

Ez az első dolog, amit meg kell tanulnod, hiszen amíg a nyak nincs rendben, hiába állítasz be minden mást, nem jutsz érdemben előre. A behangolt, megfeszített húrok húzóerővel hatnak a nyakra és meg szeretnék hajlítani azt. Ennek az erőnek az ellensúlyozására merevítőpálcát építenek a gitár nyakába. A pálcának a vége általában a fejnél érhető el, azaz ott csavarható. Vadonatúj hangszereknél imbusz kulcsot is kapsz a hangszerhez, amivel állíthatsz a merevítő feszességén. Nézz bele a nyakba, mint ahogyan az asztalosok ellenőrzik a lécek egyenességét.
Figyeld meg a nyak mindkét élét és ha legkisebb ívet is látsz benne, kezdheted a beállítást. Ha az ív domború, akkor előre, ha homorú, akkor magad felé kell tekerned a merevítőpálcát.
A D és a G húrt nem árt egy kicsit leengedni és félrerakni, hogy ne zavarjanak a csavarás közben. Tekerj a megfelelő irányba egy keveset, hangold vissza a két húrt és nézd meg, mennyit változott a nyak. Folytasd ezt egészen addig, míg tökéletesen egyenes nem lesz. Ha az ív kijött belőle, de tele van kisebb-nagyobb huplival, vagy csak a nyak egyik oldala lett egyenes, akkor azon te nem tudsz segíteni, ehhez sajnos hangszerjavító szakember kell. Feltételezzük azt, hogy beállítható hangszert vásároltál és az előzőekben leírtak szerint kiegyenesítetted a nyakat. Áthúrozásnál, alacsonyabb vagy magasabb számozású húrkészlet esetén a már jól beállított nyak megváltozik, hiszen más feszítést kap.

Húrmagasság beállítás

A nyak kiegyenesítésével a húrok közelebb vagy távolabb kerültek a fogólaptól, függően attól, hogy ezelőtt domború vagy homorú volt-e. Nagyon ritkán a nyak beállításával a húrok magassága is tökéletes lesz, de inkább csak abban az esetben van így, ha te már egyszer a közelmúltban foglalkoztál ezzel és most csak húrokat cseréltél. Az elektromos gitároknál valamilyen módon állítani lehet a húrmagasságot. Ha a nyak tökéletes, a legkisebb magasságot is el fogja bírni és nem fognak zörögni a húrjaid gyenge pengetés esetén. Nézzük először azokat a típusú hangszereket, ahol a húrokat külön-külön lehet emelni vagy süllyeszteni. Ezeket a húrlábakat két csavarral, imbuszkulcs segítségével tudod állítani le vagy föl.
Játszd le kromatikusan a hangokat a magas E húron. Ne pengess erősen. Ha sehol nem zizeg a hang, akkor még mehetsz lefelé a húrlábbal, de ha zörög, állítsd fölfelé és keresd meg azt a magasságot, ahol a zavaró mellékzörejek megszűnnek. Rock gitároknál, ha az összes bund egyformán zörög egy kicsit (nagyon gyenge pengetésnél nem), nem probléma, ha torzítót is használsz. Állítsd be az összes húrmagasságot. Keresd meg mindegyiknél a határt, azaz ha egy bizonyos mélységnél elkezd zörögni a húr, emeld vissza egy kicsit. Természetesen az egész beállítást behangolt húrokkal végezd. Figyelj arra, hogy a fogólap keresztbe íves, és miután beállítottad a húrmagasságokat, finomítanod kell ehhez az ívhez a húrlábak dőlését is. Az alsó húrlábnak ugyanolyan ívet kell mutatnia, amilyen a bund íve. Vagyis le kell utánoznod a bundok hajlását a húrláb két csavarjával. Figyelj arra, hogy csak finomíts és már ne nagyon állíts a magasságon. Ha az egyik csavarral süllyesztesz, a másikkal emelned kell, hogy ne változzon az eddigi beállítás. Ha ezt a lépést nem teszed meg, a húrjaid különböző magasságban állnak, ezért kontrollálhatatlan lesz a pengetés. Azoknál a hangszereknél, ahol nem tudunk külön állítani a húrmagasságon, a húrláb két szélén található egy-egy csavar szolgál a le-föl mozgatásra. Itt jóval egyszerűbb a dolgod, hiszen egyszerre állítod az egész hidat.

Finomhangolás

Ezzel a hangolási móddal a két húrláb közötti távolságot tudod állítani, amit ha nem végzel el, hiába hangolod kulcsokkal a húrokat, azok egymáshoz képest sosem lesznek jók, mivel önmagukhoz képest is hamisak. Mit értünk ezalatt? A bundoknak fix helyük van (van olyan hangszer, ahol nem), így azokat nem tudod és nem is kell elmozdítással hangolni. Az érintők csak akkor vannak jó helyen, ha a húrlábak is a helyükön vannak, vagyis ha a 12. bund pontosan a húr felénél helyezkedik el. Ha mégsem így van, akkor a húrláb állításával kell módosítanod a középpontot. Ha az alsó lábat közelíted a felső lábhoz (ezt a húrlábak hátulján lévő, a gitártesttel párhuzamos csavarokkal végezheted), akkor a középpont is tolódik a felső húrláb felé. Értelemszerűen a másik irányba is tudsz állítani. Nézzük most azt, hogyan kell a 12. bund fölé helyezni a húr felét. Eleinte a pontos beállításhoz használj hangológépet, mert ez a legkisebb eltérést is megmutatja.
1. A 12. bund fölött (+/- 1-2 milliméter) szólaltasd meg az oktáv felhangot (lásd Kakofón és felhangos pengetések lecke).

2. Nézd meg, hol áll a hangológép kijelzője.

3. Nyomd le a 12. bundnál a húrt, pengesd meg és figyeld a hangológép kijelzőjének változását. Ha emelkedik a hangmagasság a fogott hangnál, akkor a húr közepe nem a 12. bund fölött van, hanem kicsit balra helyezkedik el. Ha mélyül a hang a lefogás után, akkor pedig jobbra esik a húr fele. Ennek ismeretében kell az alsó húrlábat mozgatni. Vagyis a láb csavarral való előre és hátra (balra és jobbra) mozgatásával be kell hoznod a húr felét a 12. bund fölé.

4. Példa: A húrközép balra esik. Állítsd jobbra (hátra) a húrlábat egy kicsit és ellenőrizd hangológéppel az eredményt. Az ellenőrzés felhangmérés, majd fogott hang mérésből áll. Végezd addig a láb állítását, míg a felhang és a fogott hang ugyanazt a hangmagasságot produkálja. Állítsd be mind a hat húrt és ezzel be is fejezted a hangszered teljes beállítását. Most a gitárod behangolható. Ezt is bízd még az elején (míg meg nem tanulsz hangolni) hangológépre. A hangolásról és a hangológép jótékony hatásáról a Gitárhangolás leckében írok. Figyelem! A húrok öregedésével a középpont változhat, ezért mindig ellenőrizd a felhangok, vagyis a húrközép helyzetét. Elképzelhető, hogy az alsó fekvésben fogott alapakkordok még ezek után is borzasztóan hamisan szólnak. Ne keseredj el, mert ez is orvosolható, de erről egy későbbi leckében fogok írni.

5. Azoknál a hangszereknél, ahol nem tologatható a húrláb külön-külön, az egész láb csúsztatható a testen. Ebben az esetben ügyesen kell sakkozgatnod, mire mindegyik húrnál pontosan a 12. bund felé kerül a felhang. Ne lepődj meg, ha a végeredmény egy ferdén beállított húrláb. Az akusztikus gitároknál sajnos nem lehet a húrlábat tologatni, így a gyártó finomhangolási beállításaira kell bízni magunkat, amit így vagy úgy tudnak csak megoldani. Bízom abban, hogy lassan lesz egyszer egy bátor cég, aki megoldja ezt a problémát.

 
A
 
B
 
C
 
D
 
E
 
F
 
G
 
H
 
I
 
J
 
K
 
L
 
M
 
N
 
O
 
P
 
Q
 
R
 
S
 
T
 
U
 
V/W
 
Z
 
#
 
Solo gitár